Θέματα για την φυσική αγωγή και το χάντμπολ

Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2019

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ


ΚΣΕ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β1 ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΠΕ
ΣΧΕΔΙΟ  ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ  ΓΙΑ ΤΗΝ  7η ΣΥΝΕΔΡΙΑ 
“ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟΣΕΝΑΡΙΑ με υλικό από το Φωτόδεντρο¨
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ  ΠΕ11 ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΥΓΙΕΙΝΗ  ΔΙΑΤΡΟΦΗ  ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ  ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ  ΑΠΟΔΟΣΗ
Το συγκεκριμένο διδακτικό σενάριο αποτελεί μια πρόταση που μπορεί να υλοποιηθεί στα πλαίσια του παράπλευρου προγράμματος σε θέματα  Αγωγής Υγείας για τη διατροφή σε μαθητές της Β΄ τάξης Δημοτικού  αλλά και σε μεγαλύτερα παιδιά στα πλαίσια ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ  η σε ώρα  Ευέλικτης Ζώνης.  Μέσα από αυτό τα παιδιά μαθαίνουν να κατατάσσουν τις τροφές σε υγιεινές και μη, αλλά και να τις τοποθετούν στην  κατάλληλη διατροφική ομάδα, είναι σε θέση να φτιάξουν ένα πρόγραμμα υγιεινής διατροφής ενώ παράλληλα κατανοούν τη σημασία της υγιεινής διατροφής ως προϋπόθεση καλής υγείας σωματικής ανάπτυξης και καλής απόδοσης ανάλογα με τις δραστηριότητες τους Οι δραστηριότητες που διεξάγονται για την υλοποίηση του προγράμματος κάνουν κυρίως χρήση ΤΠΕ καθώς  οι μαθητές προσεγγίζουν το θέμα της διατροφής από διαδικτυακές εργασίες βιώνοντας έτσι την ικανοποίηση  από την χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας  κάνοντας παράλληλα  εξάσκηση σε λογισμικά κατάλληλα για την ηλικία τους.
                                                       Διδακτικοί Στόχοι: 
  1. Οι μαθητές να είναι σε θέση να κατατάξουν τις τροφές σε κατάλληλες η όχι  ανάλογα με το γεύμα και την διατροφική τους αξία  ,
  2. Να ακολουθώντας το σενάριο να φανταστούν και να δημιουργήσουν υποδειγματικά γεύματα για το πρωινό .το δεκατιανό , το μεσημεριανό, και το βραδινό .
  3. να αναγνωρίζουν τη θρεπτική αξία των τροφών και τη σημασία τους στη διατροφή και την καθημερινή τους δραστηριότητα
  4. Ως προς την χρήση νέων τεχνολογιών στη βασική χρήση του επεξεργαστή κειμένου ανεύρεση φωτογραφιών τροφών από το διαδίκτυο  και στη χρήση τους με την εφαρμογή της ζωγραφικής από το office, και τα λογισμικά που διατέθηκαν από το block
Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία :
Να περάσουν από την παθητική συμμετοχή της δασκαλοκεντρικής διδασκαλίας στην ενεργητική συμμετοχή της μαθητοκεντρικής διδασκαλίας επικοινωνώντας μεταξύ τους.
          Να οικοδομήσουν τη γνώση με τρόπο διερευνητικό.
          Να ασκηθούν στην ομαδοσυνεργατική μάθηση, στην ανάληψη πρωτοβουλιών και στην ανάπτυξη δημιουργικής σκέψης.



Υλικοτεχνική υποδομή: 
Το μάθημα μπορεί να πραγματοποιηθεί στην τάξη με τη χρήση φορητού υπολογιστή και βιντεοπροβολέα. Οι μαθητές οργανώνονται σε  ομάδες έως τέσσερα παιδιά σε κάθε  θρανίο όπου έχουν μοιραστεί φωτοτυπίες με τις δραστηριότητες .Οι ομάδες εργάζονται  με τις φωτοτυπιες και ανακοινωνουν τις απαντήσεις  στο διαδραστικο πινακα   Ο υπολογιστής στη τάξη  πρέπει να έχει δυνατότητα σύνδεσης με το διαδίκτυο, καθώς το υλικό  και  τα λογισμικά βρίσκονται στο block HANDBALL LIFE διαδίκτυο  https://xeirosfairish.blogspot.com

Προβλέπεται επίσης και χρήση εκτυπωτή από τους μαθητές για να τυπωθούν οι εργασίες τους.

Προστιθέμενη διδακτική αξία του σεναρίου :
Επιτυγχάνεται η αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. στη διδακτική πράξη. Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με πολυμεσικά ψηφιακά υλικά οπότε και το ενδιαφέρον τους για το μάθημα αυξάνεται σε σχέση με την παραδοσιακή διδασκαλία.

Αναμενόμενα αποτελέσματα :
Αναμένεται οι μαθητές-τριες, μετά τη διδασκαλία, να αποκτήσουν τις βασικές γνώσεις για την υγιεινή διατροφή και την αξία της άσκησης.

 Γνωστικό αντικείμενο
Υγιεινή διατροφή, άσκηση  Διαδικτυκτιακη πηγή :

Ο διδακτικός χρόνος που προβλέπεται είναι δυο διδακτικές ώρες 
   

1η Δραστηριότητα :Στον διαδραστικό πίνακα εμφανίζεται ο χώρος του block HANDBALL LIFE  http://xeirosfairish.blogspot.com    Με αφορμή το quiz

https://scratch.mit.edu/projects/162172079/ απαντούν στις ερωτήσεις  με τη προσομοίωση quiz διατροφή  από τον διαδικτυακό τόπο Scratch οι ομάδες των παιδιών απαντούν στις ερωτήσεις που τους έχουν δοθεί φωτοτυπημένες και κάθε μια ομάδα με τον εκπρόσωπο της  ανεβαίνει στον πίνακα με τις απαντήσεις που έδωσε και απαντά στο quiz

Στην συνέχεια προβάλλεται στη οθόνη από το block  η σελίδα ¨΄ΟΜΑΔΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ από το ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ και την  ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΕΥΖΕΙΝ http://eyzin.minedu.gov.gr/food-groups/ και ακολουθεί συζήτηση για την διατροφή και τα παιδιά ενημερώνονται  για τις βασικές ομάδες τροφίμων και τα ωφέλιμα στοιχεία που περιέχουν για τον οργανισμό και την σημασία τους ανάλογα με την δραστηριότητα που πρόκειται να ακολουθήσει για τον καθένα στην καθημερινότητα του.
Παρουσίαση βίντεο το οποίο παρέχει πληροφορίες για την αξία της άσκησης.
Σχετικός σύνδεσμος βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=8FTx4rDQtak

2η Δραστηριότητα
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (πέντε διαφορετικά φύλλα εργασίας για κάθε ομάδα μαθητών)
O εκπαιδευτικός έχει ετοιμάσει στον κειμενογράφο Word ένα έγγραφο με τις ημέρες της εβδομάδας και στο τέλος είχε συμπεριλάβει εικόνες τροφών, ανθυγιεινών και μη. Τα φύλλα εργασίας βρίσκονται αναρτημένα στο block και φωτοτυπημένα για κάθε ομάδα  Η Πρώτη ομάδα φαντάζεται το εβδομαδιαίο πρόγραμμα πρωινού, η Δεύτερη το μεσημεριανό του πρόγραμμα, η Τρίτη το βραδινό του, η Τέταρτη το δεκατιανό  και η Πέμπτη τις τροφές που έτρωγε στο δρόμο όλη την εβδομάδα που μένουν μόνοι τους στο σπίτι .  Οι μαθητές καλούνται αφού εργαστούν ομαδικά στις φωτοτυπίες να παρουσιάσουν τις εργασίες στον υπολογιστή του σχολείου και στον μεγάλο πίνακα ώστε να εμφανίζονται οι ενέργειες σε όλη την τάξη να σύρουν και να επικολλήσουν τις τροφές που υπάρχουν στο πλαίσιο του δεύτερου εγγράφου σε κάθε μέρα για να δημιουργήσουν ένα υποδειγματικό  πρόγραμμα ισορροπημένης διατροφής. 
1ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΄΄ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΜΟΥ΄΄
2ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΄΄Το ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ΜΟΥ ΄΄
3ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: https://drive.google.com/open?id=1RZsbVLC7FWEcyWSJw9yhzMWBJ3o16h2W         
4ο ΦΥΛΛΟ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΡΑΔΥΝΟ: 
5ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΄΄ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ΄΄ https://drive.google.com/open?id=1PSebZj5z0JQ06GxV6gi0qIF7Dl-U2tQf      
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ :
ΟΙ μαθητές απαντούν στο ερωτηματολόγιο που είναι αναρτημένο στο blog και προβάλλεται στον πίνακα και παρουσιάζουν τις απαντήσεις τους :
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ :



Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.